Braslovče 22
3314 Braslovče
Spoštovane občanke in občani!
v mesecu juliju je na celjskem in tudi v gozdovih občine Braslovče prišlo do vetrolomov drevja. Z namenom čimprejšnje odprave posledic in preventivnega zagotavljanja varnosti premoženja in prebivalstva objavljamo opozorila in navodila obiskovalcem in lastnikom poškodovanih gozdov, katera so pripravili na Zavodu za gozdove Slovenije.
"Po prvih ocenah je v GGO Celje podrte ali poškodovane preko 25.000 m3 lesne mase. Zaposleni Zavoda za gozdove Slovenije pregledujemo gozdne sestoje, ocenjujemo škodo in lastnikom izdajamo odločbe za posek poškodovanih dreves. Lastnike opozarjamo, da je delo v gozdovih po naravnih ujmah izredno zahtevno in nevarno. Poziv velja tudi vsem obiskovalcem gozdov, naj v času sanacije ne zahajajo v bližino izvajanja del in se izogibajo v vetrolomih poškodovanih gozdov.
Ob nedavnih neurjih smo bili priča veliki količini padavin, ponekod debeli toči. Za gozd pa so bili še posebej uničujoči močni sunki vetra, ki so lomili, ruvali in podirali drevesa, neredko skupaj s celotnim koreninskim sistemom. Večinoma so poškodovana posamezna drevesa ali manjše gozdne površine, ponekod pa je naenkrat poškodovalo tudi več deset hektarov gozdov. Tudi celjski regiji ujme niso prizanesle. Na Zavodu za gozdove Slovenije ocenjujemo, da je v območni enoti Celje poškodovanih več kot 25.000 m3 dreves. Gre za grobo oceno, kajti celoten obseg poškodovanosti je zaenkrat še nemogoče določiti.
Zaposleni Zavoda za gozdove Slovenije smo takoj, ko so vremenske razmere dopuščale, začeli s sistematičnim pregledom in ocenjevanjem poškodovanosti gozdov. Prav tako se odzivamo na številne klice zaskrbljenih in obupanih lastnikov gozdov. Seveda pa je zaradi razsežnosti vetroloma vse površine v kratkem času nemogoče pregledati. Zato svetujemo lastnikom, da tudi sami ob primernih vremenskih razmerah pregledajo svoje gozdove in morebitne poškodbe javijo pristojnemu revirnemu gozdarju. Pri njem bodo dobili podrobnejše informacije in napotila v zvezi s sanacijo, odobritvijo poseka dreves in izdajo odločb.
VARNOST JE NA PRVEM MESTU
Prioriteta načrtovanih ukrepov je zagotavljanje varnosti vseh, ki sodelujejo pri sanaciji poškodovanih gozdov. Najprej je treba odstraniti podrto drevje z javnih in gozdnih cest, predvsem tistih, ki omogočajo dostop do kmetij in zaselkov ali zagotavljajo dostop do pomembne javne infrastrukture. Posebno nevarnost predstavljajo drevesa, ki visijo nad cesto ali nad objekti, ker se že ob naslednjem sunku vetra lahko zrušijo in povzročijo dodatno škodo.
Pravočasna sanitarna sečnja se mora začeti tudi na območjih, kjer prevladuje smrekov gozd, da se prepreči večja namnožitev podlubnikov in posledično za lastnike gozdov še večja gospodarska škoda. Prednostno je treba odstraniti tudi podrto drevja iz vodotokov, kjer lahko ob večji količini padavin pride do zajezitve vode in s tem do dodatnih škod.
Odprava posledic v gozdovih po naravnih ujmah je izjemno zahtevna in nevarna, zato naj se lastniki gozdov dela lotijo le, če so za to ustrezno usposobljeni in opremljeni. Oprema naj bo pregledana in brezhibno delujoča. Podrobnejša navodila za varno delu v gozdu so objavljena tudi na spletni strani Zavoda za gozdove Slovenije. Če lastniki gozdov dela v poškodovanih gozdovih niso vajeni, naj za to raje najamejo strokovno usposobljene izvajalce, ki jih lahko med drugim poiščejo tudi na portalu MojGozdar. Lahko se pozanimajo tudi o možnosti strojne sečnje, ki omogoča bistveno hitrejše in varnejše delo kot klasična metoda sanacije. Ker pa je strojna sečnja smiselna le ob večji količini lesa, je na mestu razmislek o lokalnem združevanju lastnikov in skupnem izboru izvajalca za sanacijo.
OPOZORILO OSTALIM OBISKOVALCEM GOZDOV
Posledice močnega vetra in obilnih padavin so poleg podrtih in polomljenih dreves tudi poškodovane krošnje, odlomljene in obvisele veje, zrahljani koreninski sistemi dreves pa tudi bolj ali manj poškodovane gozdne prometnice. V času sanacije lahko pričakujemo začasne zapore gozdnih cest, spravilo in izvoz lesa ter sanacijo prometnic, kar predstavlja še dodatno nevarnost. Zato pozivamo vse obiskovalce gozdov, naj se na ta območja ne odpravljajo, previdnost pa ne bo odveč tudi v na videz nepoškodovanih gozdovih."
Marko Lekše, ZGS, OE Celje