Na delovnem obisku v podjetju Termo-tehnika, vodilnem slovenskem proizvajalcu toplotnih črpalk, ki na trgu nastopa pod blagovno znamko Kronoterm, se je mudila delegacija Ministrstva za okolje in prostor pod vodstvom ministrice Irene Majcen.
Ob tej priložnosti je ministrica s simboličnim pritiskom na tipko uradno zagnala in predala v uporabo nov razvojni laboratorij za testiranje toplotnih črpalk. Laboratorij je eden od treh največjih in najbolje opremljenih tovrstnih laboratorijev v Evropi. V nadaljevanju je ministrica prisluhnila strokovnim razlagam vodstva podjetja direktorja Bogdana Kronovška in še posebej vodje laboratorija, Nejcu Kosednarju.
V laboratoriju velikosti več kot 300 m2 z dvema velikima testiranima komorama in tremi zelo natančnimi kalorimetričnimi postajami bo od sedaj možno izvajati najzahtevnejše meritve energetske učinkovitosti toplotnih črpalk v širokem območju pogojev delovanja. Investicija v samo merilno opremo je presegla pol milijona evrov vendar bo po besedah Kosednarja omogočala res vrhunsko raziskovalno delo, nujno za razvoj novih, še boljših toplotnih črpalk. Pri tem je še posebej izpostavil naslednji pomen novega laboratorija za razvoj novih izdelkov.
Velik pomen bo pridobitev imela tudi za samo proizvodnjo toplotnih črpalk: Omogočala bo nemoteno izvajanje funkcionalnih testiranj končnih produktov, hitrejši in učinkovitejši razvojni proces, serijski produkti zaradi natančnih meritev, izboljšanega razvojnega procesa in postopka izdelave bodo manj odstopali od laboratorijskih meritev, spremembe v materialu ali proizvodnem procesu se bodo lahko tekoče testirale.
Ministrica si skupaj z delegacijo z zanimanjem prisluhnila razlagi delovanja toplotne črpalke in si ogledala tudi demonstracijski model toplotne črpalke z nazornim prikazom delovanja. Ob tem se je glede na rezultate meritev prepričala, da je toplotna črpalka res neke vrste perpetuum mobile. Kajti toplotna črpalka za pripravo sanitarne vode grelne moči 2000W, je iz omrežja odjemala 4,5-krat manj električne energije kot klasičen električen grelec enake grelne moči.
Po ogledu laboratorija je vodstvo delegaciji Ministrstva za okolje in prostor razkazalo še preostale nove proizvodno-skladiščne prostore skupne površine preko 5000m2, Pri ogledu proizvodnih prostorov so srečali tudi predstavnike tujega kupca, ki je ravno v teh dneh prevzemal prve količine toplotnih črpalk od letnega naročila 3000 toplotnih črpalk.
V nadaljevanju je prokurist podjetja Rudi Kronovšek ministrico seznanil z vrsto težav in ovir, ki do onemoglosti dušijo delovanje podjetja. Prokurist je izjavil, da je bila petletna borba z birokracijo pri gradnji objekta pričakovana in pravi mačji kašelj proti temu, kar doživljajo sedaj. Tako je v letošnjem letu pred in po selitvi podjetje obiskalo kar 6 inšpekcijskih služb, ki so nekaterim zaposlenim v višku proizvodne sezone vzele po cel mesec dela. Kot da to še ni dovolj, pa so se začele po stari praksi, pojavljati vse pogostejše novice, da tudi v letu 2016 ne bo subvencij za toplotne črpalke za pripravo sanitarno vodo in to z vedno novimi vzroki. Lansko leto je bil izgovor pomanjkanje ljudi za reševanje vlog medtem, ko je v letošnjem letu previsok strošek obdelave vloge v primerjavi s subvencijo. Strošek obdelave 3 listov vloge znaša 400 evrov in je neprimerno previsok za izdelek, ki dobi samo 250 evrov subvencije.
Temu so sledila še vprašanja glede splošno nepreglednega delovanja EKO Sklada, stalnega spreminjanja načina (zneski in naprave, ki bi se subvencionirale v posameznem letu). Na seznam se namreč uvrščajo naprave in sistemi, ki po nobenih kriterijih niso primerni za subvencije, vendar jih ponudniki z uspešnim lobiranjem podtaknejo v subvencijske sheme. Omenjen je bil tudi zadnje čase vse bolj vzvišen odnos med državnimi uradniki in predstavniki podjetji . Podjetnik zelo težko dobi konkreten odgovor na konkretno vprašanje. Pogosti odgovori so »tako bo in pika«.
Prav tako je bil predstavljen problem, ki izhaja iz nepravilno postavljene metode za izračun prihrankov energije pri zamenjavi obstoječih generatorjev toplote s toplotnimi črpalkami, ki jo je Ministrstvo za infrastrukturo zapisalo v Pravilniku o metodah za izračun prihrankov v sodelovanju s Centrom za učinkovito rabo energije pri Inštitutu Jožef Štefan. V pravilniku je namreč med ostalim predpisano, da zamenjava električnega grelnika sanitarne vode s toplotno črpalko prihrani samo 17,5% električne energije. Medtem, ko je dejanski prihranek višji od 70% o čemer se je ministrica lahko prepričala na lastne oči pri opazovanju delovanja demonstracijskega modela.
Ministrica Irena Majcen in njena vodja kabineta Elena del Fabro jasno nista imeli odgovorov na takšne neumnosti, ki načrtno dušijo gospodarstvo. Obljubili pa sta, da bodo šli ti problemi v hitro reševanje.
Na slikah: Z obiska ministrice nekaj nekaj foto utrinkov