Braslovško občino je na povabilo župana Občine Braslovče Branimirja Strojanška v torek, 23. februarja 2016, obiskala dr. Anja Kopač Mrak ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Skupnega srečanja z ministrico so se udeležili tudi direktorica Centra za socialno delo Žalec Helena Bezjak Burjak, nekateri svetniki, predsednica Krajevne organizacije RK Braslovče ter zaposleni na občinski upravi.
Župan Občine Braslovče Branimir Strojanšek je povedal, da je o občinski nameri, da se v starem kulturnem domu uredijo potrebna socialna stanovanja, že pred časom obvestil tudi ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki je nedolgo tega predstavilo pilotni projekt mreže socialnih stanovanj za pomoč deložiranim družinam. Ministrica dr. Anja Kopač Mrak se je hitro odzvala povabilu župana in se ob obisku seznanila z načrti braslovške občine na področju stanovanjske problematike. Ogledala si je tudi dotrajana stanovanja v graščini Žovnek in možno lokacijo novih socialnih stanovanj v starem kulturnem domu v Braslovčah.
Po besedah župana Strojanška je bilo srečanje z ministrico dr. Kopač Mrakovo zgolj informativne narave. Predstavniki občine in ministrica so tako izmenjali mnenja in iskali realne možnosti, kako bi v srednjem roku lahko rešili problem socialnih stanovanj.
Ministrica Kopač Mrakova je župana in ostale, ki so ji prisluhnili, seznanila z dejstvom, da ministrstvo, ki ga vodi, ni pristojno za področje socialnih stanovanj. Povedala je, da sama osebno podpira vsako idejo, ki pride iz lokalnega okolja in v tem okolju problem tudi rešuje. Zagotovila je, da bo o nameri braslovške občine obvestila kolegico Ireno Majcen, z ministrstva za okolje in prostor, ki ureja stanovanjsko področje in rešuje tudi problematiko socialnih stanovanj. Ministrica je ob tem poudarila, da so pri nas za socialo in s tem tudi za tovrstna stanovanja zadolžene lokalne skupnosti. S tem je vodstvu braslovške občine dala vedeti, da, vsaj za zdaj, posebej izdatne finančne pomoči države pri tem projektu ne more pričakovati.
Županu Branimirju Strojanšku takšno stališče ministrstva ni nepričakovano. Povedal je, da bomo rešitev stanovanjske problematike skušali realizirati z javno zasebnim partnerstvom. Občina Braslovče je v zadnjem letu prav na takšen način izvedla nekaj večjih investicij.
Delovnemu obisku ministrice je v Braslovčah prisostvovala tudi direktorica žalskega centra za socialno delo, ki s svojim delom pokriva tudi braslovško občino, Helena Bezjak Burjak. Ta je ministrico seznanila z nekaterimi statističnimi podatki z območja celotne upravne enote, kakor tudi občine Braslovče. Povedala je, da se socialne stiske, kljub podpori občine, vsako leto povečujejo, o čemer priča vse več prošenj braslovških občank in občanov za dodelitev pravic iz javnih sredstev. Prav tako je izpostavila težavo socialnih stanovanj, ki jih je na celotnem območju, ki ga center pokriva, bistveno premalo. Na območju nekaterih občin le teh sploh ni na razpolago.
Ministrica je priznala, da bo morala država na tem področju v bodoče postoriti več in se zavezala, da bo takšne in podobne projekte, ki bi omilili stanovanjsko stisko ljudi v manjših občinah, podpirala in zagovarjala. Je pa izpostavila tudi nekoliko zgrešeno slovensko logiko, da se socialna stanovanja urejajo v starih, dotrajanih objektih, saj so stroški bivanja in vzdrževanja v takšnih stanovanjih neprimerno višji.
Župan Strojanšek je povedal tudi, da za zdaj kakšnih negativnih mnenj naših stanovalcev, ki na primer bivajo v žovneški graščini še ni prejel. »Vsi pa se zavedamo, da ljudje v teh stanovanjih živijo v zelo slabih pogojih in da bo to potrebno slej kot prej rešiti,« je dodal župan in povedal, da so se reševanja tega problema na občini lotili tudi zaradi dejstva, da se za območje Žovneka pripravlja občinski podrobni prostorski načrt, ki na tem mestu predvideva turistično ureditev.
Na fotografijah utrinki s srečanja.
T. T.